پرهیزهای غذایی برای معده های حساس

علت اصلی مشکلات گوارشی که بر اثر مصرف حبوبات به وجود می آیند را باید در قندهای غیر قابل هضم موجود در آنها جستجو کرد که می توانند علت ایجاد گاز و انقباضات گوارشی باشند. بدن انسان فاقد آنزیم هضم کننده این دسته قندهاست. باکتری های روده روی هضم این دسته قندها کار می کنند که نتیجه این فرآیند تولید گاز و نفخ است. انواع حبوبات را حداقل ۴ ساعت قبل از پخت در آب بخیسانید و آب آن را که حاوی بخشی از این قندهاست دور بریزید.

به گزارش سلامت نیوز، کوثر خانبابایی در به سایت ایران(پایگاه اطلاع رسانی تغذیه و سلامت)نوشت:

۱٫ غذاهای سرخ شده و پرچرب: خوردن غذاهای سرخ شده که غنی از چربی است می تواند در برخی افراد منجر به مشکلات گوارشی و عمدتا” اسهال شود. انواع سس های پرچرب، تکه های گوشت قرمز، دسرهای کره ای یا خامه ای و … می تواند ایجاد اختلال کنند. انتخاب انواع روش های پخت و پز سالم و کم چرب مثل بخارپز کردن، تنوری کردن و… و انتخاب سس های سبک و چاشنی های رژیمی که در تهیه آنها از سبزیجات پخته یا آب آن استفاده می شود به پیشگیری از اختلالات گوارشی کمک می کند.

۲٫ مرکبات: مرکبات به دلیل این که غنی از فیبرند می توانند علت ناراحتی های گوارشی در برخی افراد باشند. اگر با مصرف پرتقال، گریپ فروت، نارنگی و دیگر انواع مرکبات دچار سوزش و تهوع می شوید در مصرف آنها محتاطانه عمل کنید و ترجیحا” آب آنها را امتحان کنید.

۳٫ شیرین کننده های مصنوعی: جویدن زیاد آدامس های حاوی سوربیتول می تواند علت اسهال و انقباضات گوارشی باشد. خوردن بیش از ۵۰ گرم سوربیتول در روز باعث اختلال در عملکرد روده است. نه تنها آدامس بلکه تمام محصولات رژیمی حاوی این شیرین کننده ممکن است عامل اسهال در فرد باشند.

۴٫ مصرف بیش از حد فیبر: غذاهای غنی از فیبر مثل غلات کامل و سبزیجات برای عمل هضم مفیدند ولی اگر در مورد مصرف فیبر زیاده روی کنیم سیستم هاضمه در تنظیم عملکرد خود با مشکل روبرو شده و در نتیجه ی تجمع گاز و نفخ، دل درد و دل پیچه ایجاد می شود. بنابراین غذاهای غنی از فیبر باید با حجم مناسب در رژیم فرد قرار گیرند.

۵٫ حبوبات: علت اصلی مشکلات گوارشی که بر اثر مصرف حبوبات به وجود می آیند را باید در قندهای غیر قابل هضم موجود در آنها جستجو کرد که می توانند علت ایجاد گاز و انقباضات گوارشی باشند. بدن انسان فاقد آنزیم هضم کننده این دسته قندهاست. باکتری های روده روی هضم این دسته قندها کار می کنند که نتیجه این فرآیند تولید گاز و نفخ است. انواع حبوبات را حداقل ۴ ساعت قبل از پخت در آب بخیسانید و آب آن را که حاوی بخشی از این قندهاست دور بریزید.

۶٫ خانواده کلم: گل کلم، کلم بروکلی و… حاوی قندهای غیر قابل هضمی هستند که آنها را در اصطلاح نفاخ می سازد. سطح بالای فیبر در این گروه سبزیجات خصوصا” اگر در حجم بالا مصرف شوند هضم آنها را برای کسانی که مشکل گوارشی دارند سخت می کند. پختن این گروه سبزیجاتی عمل هضمشان را راحتر می کند.

۷٫ فروکتوز: هضم غذاهایی که با فروکتوز شیرین می شوند مثل نوشیدنی ها، شکلاتها، آب میوه ها و … برای برخی افراد مشکل است و منجر به اسهال و نفخ و کرامپ و دیگر مشکلات گوارشی می شود.

۸٫ غذاهای پر ادویه: برخی افراد مشکلات گوارشی مثل سوزش را بعد از مصرف غذاهای پرادویه ابراز می کنند. برخی مطالعات حاکی از آن است که ترکیباتی که حالت داغی را در فلفلهای چیلی تولید می کنند و کاپسایسین نامیده می شوند می توانند محرک سوزش معده باشند.

۹٫ لبنیات: اگر بعد از مصرف لبنیات دچار اسهال و نفخ می شوید احتمالا” عدم تحمل لاکتوز دارید. این اختلال که بر اثر کمبود آنزیم لاکتاز به وجود می آید بعد از مصرف فراورده های لبنی که حاوی قند لاکتوز هستند به وجود می آید. در این مورد بهتر است تحت نظر پزشک از قرصها یا قطره های آنزیم هضم کننده استفاده کنید و یا مصرف لبنیات را با مصرف مواد غذایی جایگزین جبران کنید.

۱۰٫ نعناع: نعناع با تأثیری که روی شل کردن ماهیچه های ابتدایی معده دارد باعث می شود غذاها این اجازه را پیدا کنند که به سمت مری برگشت کنند و باعث احساس سوزش و ترش کردن شوند. دیگر عوامل مورد اتهام شکلات و کافئین هستند. متخصصان توصیه می کنند فشار وارد شده بر غذا را که باعث ایجاد رفلاکس می شود با کاهش وزن، کم کردن حجم و چربی وعده ی غذایی و دراز نکشیدن بعد از غذا و اجتناب از مصرف مایعات همراه غذا اصلاح کنید.د باعث می شود غذاها این اجازه را پیدا کنند که به سمت مری برگشت کنند و باعث احساس سوزش و ترش کردن شوند. دیگر عوامل مورد اتهام شکلات و کافئین هستند. متخصصان توصیه می کنند فشار وارد شده بر غذا را که باعث ایجاد رفلاکس می شود با کاهش وزن، کم کردن حجم و چربی وعده ی غذایی و دراز نکشیدن بعد از غذا و اجتناب از مصرف مایعات همراه غذا اصلاح کنید.

کد خبر: ۱۶۳۸۳۸ سلامت نیوز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *