کدام روغن‌های گیاهی برای آشپزی مناسب نیستند؟

آشپزی با برخی انواع روغن‌های گیاهی مانند روغن آفتابگردان به دلیل تولید مواد سمی در بروز سرطان یا زوال عقل نقش دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، متخصصان تغذیه و سلامت می‌گویند: آشپزی با برخی انواع روغن‌های گیاهی موجب آزاد شدن مواد شیمیایی سمی می‌شود که با بروز سرطان و انواع دیگر بیماری‌ها مرتبط است.

این متخصصان انگلیسی توصیه می‌کنند که روغن زیتون،‌ نارگیل و کره برای آشپزی مناسب‌ترند در حالی که حرارت دادن روغن‌ ذرت، آفتابگردان، پالم و روغن دانه سویا به تولید میزان زیادی از مواد شیمیایی به نام «آلدئید» منجر می‌شود که با بروز بیماری‌هایی همچون سرطان، بیماری قلبی و زوال عقل مرتبط است.

پرفسور «مارتین گروت‌ولد» در‌این‌باره گفت: مطالعه انجام شده نشان می‌دهد که مقدار آلدئید در ماهی و سیب زمینی سرخ شده در این روغن‌های گیاهی ۱۰۰ تا ۲۰۰ برابر بیشتر از استاندارد روزانه تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت است. در مقایسه، حرارت دادن کره و روغن زیتون سطح کمتری از آلدئید را تولید می‌کند. همچنین پایین‌ترین سطح تولید این ترکیب شیمیایی مضر به روغن نارگیل اختصاص دارد.

نگرانی‌ها در مورد ترکیب‌های سمی موجود در روغن‌های حرارت دیده نیز در مطالعات دیگری که توسط متخصصان دانشگاه آکسفورد انجام گرفته بر این مطلب تاکید دارد که اسیدهای چرب در روغن‌های گیاهی در بروز دیگر مشکلات جسمی نیز نقش دارند.

به نوشته روزنامه تلگراف، کارشناسان تغذیه و سلامت می‌گویند: روغن‌های گیاهی سرشار از اسیدهای امگا ۶ هستند که به کاهش اسیدهای چرب امگا ۳ در مغز کمک می‌کند. در صورتی که میزان زیادی از روغن ذرت یا آفتابگردان مصرف کنیم، مغز امگا ۶ بالایی را جذب کرده که فاکتور موثر در بروز مشکلات جسمی و روانی به حساب می‌آید.

۱۳۹۴/۰۸/۱۸ -سلامت نیوز- کد خبر: ۱۶۷۰۱۸

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *