کم تحرک‌ترین و پرتحرک ترین شهروندان ایران

رئیس مرکز مدیریت بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۴۰ درصد ایرانیان ۱۵ تا ۶۴ سال تحرک کافی ندارند همچنین مردم استان فارس کم تحرک ترین و کهگیلویه و بویر احمد پر تحرک ترین هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، احمد کوشا ،درباره اهمیت تحرک فیزیکی و ورزش در سلامت گفت: مطالعات موجود در وزارت بهداشت نشان می دهد که میزان تحرک و ورزش در بین ایرانیان سیر نزولی دارد و هر سال کم می شود.

وی گفت: در سال ۸۷ حدود ۳۸ درصد ایرانیان کم تحرک بودند،این میزان در سال ۸۸ به ۳۹ درصد و در سال ۹۰ به ۴۰ درصد رسید و بعد از آن نیز مطالعه جدیدی درباره میزان تحرک ایرانیان انجام نشده است.
رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: بر اساس این مطالعات مردم استان فارس با ۵۳٫۴ درصد کم تحرکی، از همه استانهای کشور کم تحرک تر هستند و بعد از آن استان سیستان و بلوچستان با ۵۲٫۵ درصد و بوشهر با ۵۰٫۴ درصد کم تحرکی در رده های بعدی قرار دارند.
وی گفت: بیشترین میزان تحرک در بین ساکنان استان کهگیلویه و بویر احمد گزارش شده که میزان کم تحرکی در آن ۲۰٫۴درصد است یعنی ۷۹٫۶درصد افراد در این استان تحرک کافی دارند. بعد از آن نیز استان مازندران با ۲۲٫۴ درصد و لرستان با ۲۷٫۹ درصد کم تحرکی در رتبه های دوم و سوم از نظر فعالیت فیزیکی مناسب در کشور قرار دارند.
کوشا ادامه داد: به طور کلی ورزش و تحرک می تواند پیری را به تعویق بیندازند و سن بیولو‍‍ژیک انسان را پایین بیاورد اما اینکه ورزش چقدر و تا چه اندازه می تواند سن بیولوژیک انسان را کم کند هنوز مطالعه دقیقی در وزارت بهداشت نداریم.
وی ادامه داد: آنچه بر اساس مطالعات وزارت بهداشت می توانیم به آن استناد کنیم این است که ورزش و تحرک کافی می تواند از بیماریهای مهمی مثل بیماریهای مزمن قلبی-عروقی، تنفسی، سرطان، دیابت جلوگیری کند.

۱۳۹۴/۰۸/۱۱سلامت نیوز – کد خبر: ۱۶۶۳۳۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *