کپسول آنفولانزای توزیع شده چگونه باید مصرف شود؟

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به دستور وزیر بهداشت برای توزیع داروی آنفولانزا از محل ذخایر استراتژیک این سازمان در مورد چگونگی تهیه و مصرف این دارو توضیحاتی ارائه داد.چگونگی تهیه داروی آنفولانزادرکشور/ کپسول آنفولانزای توزیع شده چگونه باید مصرف شود؟رییس سازمان غذا و دارو از توزیع داروی “اوسلتامی ویر” برای درمان آنفلوآنزا در کشور خبر داده و گفته است که توزیع این دارو با دستور وزیر بهداشت و از محل ذخایر استراتژیک سازمان غذا و دارو در کشور آغاز شده است.

دکتر رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در گفت و گو با عصر ایران در مورد چگونگی خاصیت درمانی این دارو و روش های تهیه و استفاده از آن گفت: این دارو یک داروی ضد ویروس است که به صورت کپسول های ۵ میلی گرمی با دوز روزانه ۱ کپسول و به مدت ۱۰ روز در افرادبیمار استفاده شده و به عنوان داروی اصلی پیشگیری و درمان آنفلوآنزای H1N1 شناخته می شود.

وی در مورد چگونگی توزیع این دارو گفت: توزیع این دارو با دستور وزیر بهداشت و از محل ذخایر استراتژیک سازمان غذا و دارو در کشور انجام شده و هم اکنون علاوه بر بیمارستان ها تا هفته آینده در همه استان ها و داروخانه های منتخب عرضه می شود.وی گفت: این دارو با توجه به تجویز پزشک برای تمامی کسانی که در معرض آلودگی ویروس هستند قابل تجویز است و حتی استفاده از آن برای بیماران سرپایی نیز مجاز خواهد بود. رییس سازمان غذا و دارو در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا تمامی افراد جامعه می توانند برای پیشگیری ازآنفولانزا از این دارو استفاده کنند گفت: مصرف این دارو برای کسانی که در معرض این بیماری هستند مانند خانواده هایی که مریض مبتلا به آنفولانزا در منزل دارنند و یادر مراکزی که بیماری به صورت فراگیر وجود دارد مانند کادر درمانی بیمارستان ها و مراکز درمانی باید انجام شود و لذا مصرف آن برای پیشگیری از بیماری در تمامی افراد جامعه توصیه نمی شود.

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا این دارو زودتر در داروخانه ها و مراکز درمانی توزیع نشد گفت: این دارو در بیمارستان ها وجود داشت ولی هم اکنون توزیع وسیع تری انجام شده است . همچنین توزیع زود هنگام و بی دلیل آن می توانست باعث افزایش مقاومت ویروس شود و بنابراین فقط در زمان های مورد نیاز بایدمورد استفاده قرار گیرد.

دکتر دیناروند با بیان اینکه برای درمان آنفولانزا دارویی بهتر از این کپسول وجود ندارد گفت: این دارو در داخل کشور تولید شده است ولی اصل آن مربوط به کشور سوئیس است .

رئیس سازمان غذا و دارو در مورد اینکه آیا افراد بیمار با مراجعه با داروخانه ها می توانند این دارو را به راحتی تهیه کنند گفت: توزیع وسیع این دارو در حال انجام است و لذا داروخانه ها فقط با ارائه نسخه پزشک می توانند دارو را در اختیار بیماران قرار دهند و فروش آن بدون نسخه پزشک ممنوع است.

۱۳۹۴/۰۹/۲۱ سلامت نیوز – کد خبر: ۱۷۰۰۱۹

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *