۶ درصد ایرانی ها دیابت دارند/راه اندازی آکادمی دیابت

معاون آموزشی وزارت بهداشت، از راه اندازی آکادمی دیابت در آینده نزدیک خبر داد و گفت: ۶ درصد از جامعه به دیابت مبتلا هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، دکتر محمدباقر لاریجانی در نشست خبری همایش بین المللی راهبری دیابت که روز یکشنبه برگزار شد، با بیان اینکه در مجموع ۶ درصد از جامعه به دیابت اعم از نوع یک و دو مبتلا هستند، عنوان کرد: این در حالی است که ۱۰ درصد از مبتلایان به دیابت دچار نوع یک آن هستند. همچنین در ایران در افراد بالای ۲۰ تا ۳۰ سال حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد جامعه به دیابت نوع ۲مبتلا هستند.

وی با تاکید بر اینکه دیابت در بیماری های غیر واگیر یکی از دلایل مهم مرگ و میر به شمار می رود، خاطرنشان کرد: در صورتی که این بیماری به خوبی کنترل نشود می تواند ۱۰ تا ۱۵ سال از عمر بیمار را کاهش دهد. طبق آمار مراکز دیالیز ۲۵ درصد افرادی که نارسایی کلیه دارند و به این مراکز مراجعه می کنند با ابتلا به دیابت دچار نارسایی کلیه شده اند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه شایع ترین دلیل از بین رفتن بینایی نیز دیابت است، گفت: ۱۵ درصد مبتلایان به دیابت دچار زخم پا شده و از این تعداد ۱۵ درصد ناچار به قطع عضو می شوند.

لاریجانی با اشاره به اینکه طبق سند اهداف و استانداردهای ارائه خدمت در دیابت؛ غربالگری در افرادی که با ریسک بالا همراه هستند در شبکه بهداشت و در شهرستان های کوچک انجام می شود، خاطرنشان کرد: غربالگری دیابت طبق چهارچوب موجود صورت می گیرد. افرادی که در گذشته دچار دیابت بارداری بوده اند، یا به چاقی، فشار خون یا چربی خون دچار هستند یا زمینه وراثتی قوی ای دارند پس از سن ۴۵ سالگی توصیه می شود برای چکاب دیابت مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه ۴ درصد از خانم ها هنگام بارداری به دیابت مبتلا می شوند، خاطرنشان کرد: پس از دوران بارداری بسته به شدت دیابت در هنگام بارداری، این بیماری یا بهبود می یابد یا در فرد ادامه پیدا می کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به اهدافی که در سند اهداف و استانداردهای ارائه خدمت در دیابت دنبال می شود، اظهار کرد: طبق این سند باید تا ۱۰ سال آینده ۳۰ درصد مصر ف نمک و نیز مصرف سیگار در افراد بالای ۱۵ سال کاهش یابد.

لاریجانی ادامه داد: همچنین شیوع فشار خون بالا باید ۲۵ درصد کاهش یابد و تلاش کنیم میزان شیوع چاقی و دیابت را ثابت نگه داریم.
وی با اشاره به لزوم کاهش ۲۰ درصدی مرگ ومیر ناشی از حوادث رانندگی طبق سند دیابت، گفت: همچنین، باید ۱۰ درصد مرگ و میر ناشی از مصرف موادمخدر را کاهش دهیم.

لاریجانی با اشاره به ارائه آموزش های متعدد در چگونگی برخورد با دیابت اظهار کرد: در پژوهشگاه غدد حدود ۸۰ نوع بروشور موجود است که در کلینیک مجازی نیز بارگذاری شده است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از راه اندازی آکادمی دیابت در آینده نزدیک خبر داد: هدف از راه اندازی این آکادمی ارائه آموزش های لازم به بیماران و متخصصان این حوزه است.

۱۳۹۴/۰۹/۰۱سلامت نیوز- کد خبر: ۱۶۸۳۴۳

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *