۸۸ درصد مردم میوه و سبزیجات نمی‌خورند

احمد کوشا رئیس اداره بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص مصرف پایین میوه و سبزیجات بیان کرد: طبق آخرین آمارها درسال ۹۰ ،‌۸۸٫۱ درصد از مردم ۱۵ تا ۶۴ سال کمتر از ۵ سهم از میوه و سبزیجات استفاده می‌کنند.
وی افزود: استان‌های چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی و کرمانشاه به ترتیب ۹۹٫۵ ، ۹۸٫۱ ، ۹۷٫۱ درصد از مردم از میوه و سبزیجات به اندازه کافی مصرف نمی‌کنند.
کوشا عنوان کرد: بیماری‌های غیر واگیر باعث مرگ بیش از ۷۰ درصد از مردم می‌شود که در بررسی علت آن به شیوه زندگی غلط مردم پی بردیم. کم تحرکی، کاهش فعالیت فیزیکی،‌ سکون و چاقی روز به روز در حال افزایش است همچنین مصرف میوه و سبزیجات هر روز کاهش می‌یابد و جای خود را به تنقلات و غذاهای چرب و پر نمک می‌دهد.
وی ادامه داد: شیوع کم تحرکی بین افراد ۱۵ تا ۶۴ سال در سال‌های ۸۷، ۸۸ و ۹۰ به ترتیب ۳۸٫۱، ۳۹ و ۴۰٫۱ درصد بوده است.  استان فارس در بین تمامی استان‌ها با ۵۳٫۹ درصد صدرنشین جدول کم تحرکی در ایران است پس از آن نیز بوشهر و سیستان و بلوچستان در جدول قرار می‌گیرند.
رئیس اداره بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: شیوع چاقی که از جمله مهم‌ترین علت بیماری‌های قلبی عروقی است در افراد ۱۵ تا ۶۴ سال در سال های ۸۷، ۸۸، ۹۰ به ترتیب ۱۴٫۹ ، ۱۵٫۲ و ۱۶٫۸۴ است که بدترین وضع به شهرهای مازندران، قم و گلستان اختصاص دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *